ENG
УКР
Адреса:
м. Ромни, вул. Соборна, 13/71
Телефон:
(05448) 5-29-15, (05448) 5-33-00

Відумерла спадщина. Порядок оформлення та державна реєстрація

Досить часто на практиці державні реєстратори стикаються з ситуацією, коли до них звертаються уповноважені особи органів місцевого самоврядування для проведення державної реєстрації права комунальної власності територіальної громади на відумерлу спадщину.

Відповідно до ст.1277 Цивільного кодексу України в разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем знаходження майна зобов’язаний подати до суду за місцем відкриття спадщини або за місцем знаходження майна заяву про визнання спадщини відумерлою.

Правовими підставами визнання спадщини відумерлою можуть бути:

  • фізична відсутність спадкоємців за заповітом та (або) за законом;
  • позбавлення спадкоємців за заповітом та (або) за законом права на спадкування;
  • усунення спадкоємців за заповітом та (або) за законом від права на спадкування;
  • відмова від прийняття спадщини спадкоємцями за заповітом та (або) за законом;
  • неприйняття спадщини спадкоємцями за заповітом та (або) за законом.

ЩО ПОВИННО МІСТИТИ РІШЕННЯ СУДУ ПРО ВИЗНАННЯ СПАДЩИНИ ВІДУМЕРЛОЮ?

Вимогами стаття 334 ЦПК України встановлюється, що заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини та повинна бути подана не раніше, ніж через рік після відкриття спадщини. Розглядаючи таку справу, суд, відповідно до статті 338 ЦПК України, обов’язково повинен встановити ту обставину, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття.

Розглянувши справу по суті, суд ухвалює рішення, у якому, відповідно до вимог статті 338 ЦПК України, повинно обов’язково міститись наступне:

  • визнання відповідної спадщини відумерлої;
  • назву територіальної громади в особі органу місцевого самоврядування, якій передається така відумерла спадщина у комунальну власність.

Державна реєстрація права комунальної власності на відумерлу спадщину провадиться відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Перелік документів, що повинен бути поданий державному реєстратору, передбачений ч. 1 ст. 27 зазначеного Закону. Зокрема, п. 9 ч. 1 ст. 27 Закону зазначено, що одним з таких документів є судове рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно.

У разі задоволення позову щодо відумерлої спадщини, у територіальної громади в особі органу місцевого самоврядування, за судовим рішенням, ВИНИКАЄ право комунальної власності на відумерлу спадщину. У той же час, у померлого таке право ПРИПИНЯЄТЬСЯ, оскільки суд своїм рішенням встановив факт, що має юридичне значення, тобто факт смерті спадкодавця, неотримання спадщини спадкоємцями та перехід права власності на спадкове майно до територіальної громади.