Дуже багато українців, у тому числі фізичні особи-підприємці, вимушено покинули своє місце проживання з настанням воєнних дій на їхній території й переїхали до безпечніших регіонів України. З моменту переїзду вони стають внутрішньо переміщеними особами.
Якщо фізична особа-підприємець отримала довідку внутрішньо переміщеної особи, то вона зобов’язана відобразити зміну її місцезнаходження в обліку податкової адміністрації, щоб продовжувати працювати та сплачувати податки. Дію щодо зміни місця знаходження платника податків можна зробити через власний електронний кабінет.
Слід також пам’ятати про строки подання інформації до Державної податкової адміністрації в разі зміни у своєму становищі, а саме:
- у разі зміни прізвища, імені, по батькові фізичної особи-підприємця або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) заява подається протягом місяця з дня виникнення таких змін (п.4 ст.298 Податкового кодексу України);
- у разі зміни у фізичної особи-підприємця видів економічної діяльності, податкової адреси, місце провадження підприємницької діяльності, відомості надаються платниками єдиного податку 1-ї та 2-ї груп – не пізніше 20 числа наступного місяця, у якому відбулися такі зміни (п.5 ст.298 Податкового кодексу України);
- у разі зміни у фізичної особи-підприємця місця провадження підприємницької діяльності платниками єдиного податку 3-ї групи відомості надаються – до кінця кварталу (п.6 ст.298 Податкового кодексу України);
- якщо зміни відбулися у фізичної особи-підприємця на загальній системі оподаткування, то протягом одного місяця з дня виникнення змін підприємець повинен надати актуальні дані до Державної податкової адміністрації (п.9 ст.65 Податкового кодексу України).
Платникам єдиного податку також важливо, щоб місце здійснення підприємницької діяльності було зазначено в реєстрі платників єдиного податку. Для того, щоб уникнути непорозумінь платникам єдиного податку варто подати форму 20-ОПП та вказати місце провадження підприємницької діяльності на території України.
Якщо підприємець виїхав за кордон, то цей факт не перешкоджає йому здійснювати підприємницьку діяльність. Фізична особа-підприємець може продовжувати займатися підприємницькою діяльністю дистанційно за кордоном та сплачувати податки за місцем реєстрації податкової адреси. Підприємець не стає нерезидентом після знаходження 183 днів за кордоном. Відповідно, виїзд за кордон не припиняє обов’язків фізичної особи-підприємця подавати звіти та сплачувати податки. Якщо фізична особа-підприємець отримує грошові кошти на рахунки підприємця – це його доходи, він повинен сплачувати податки за місцем реєстрації податкової адреси. Якщо фізична особа планує залишитися за кордоном, і як фізична особа-підприємець не збирається працювати, тоді підприємницьку діяльність потрібно закрити.
За додатковою інформацією ви можете звернутися до Інформаційного пункту підприємця : м. Ромни, вул. Соборна,13/71, або зателефонувати: (05448) 5-29-15, (098) 783-48-66.